Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem. Czysto teoretycznie możemy takie inwestycje porównywać z Forexem. W praktyce nie jest to aż tak skomplikowane, jednakże sama nieprzewidywalność takich działań wynika głównie z faktu, że jest to rynek wciąż stosunkowo młody i dużo się na nim dzieje, tak naprawdę nie wiadomo, z jakiego powodu.
Inwestowanie w kryptowaluty, jak zacząć? Co powinieneś wiedzieć?
O ile jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania na rynku kryptowalut, biorąc pod uwagę nadchodzące wydarzenia czy też sytuację na pozostałych rynkach, to nigdy nie ma pewności, że jakaś "gruba ryba" nie zmanipuluje notowań Bitcoina. Oczywiście wiąże się to jedynie z krótkoterminowymi spadkami cen, zatem hodlerzy nie mają zwykle powodów do obaw (hodler - osoba, która gromadzi kryptowaluty długoterminowo w celu zebrania profitów w przeciągu kilku następnych miesięcy/lat). Tak więc, jeśli nie nastawiacie się na natychmiastowy zysk, to stosunkowo łatwo możecie zminimalizować straty, a nawet "zagwarantować" sobie zysk w przyszłości.
Co musisz wiedzieć? Oto kilka punktów, których powinieneś się trzymać jako początkujący inwestor krytpowalutowy:
To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu kupisz kryptowaluty po aktualnych notowaniach, nie będziesz miał problemu z ich upłynnieniem (sprzedażą), a w razie ataku hakerskiego na giełdę możesz liczyć na zwroty strat. W przypadku małych giełd najczęściej dzieje się tak, że giełda po takim ataku zamyka działalność.
2. Wybieraj tylko solidne kryptowaluty
Czyli takie, których idea do Ciebie przemawia, z dużym obrotem i kapitałem. Najlepiej inwestować w projekty z czołówki zestawienia Coinmarketcap - wtedy ryzyko, że taki projekt upadnie jest znikome. Mam na myśli np. Bitcoina, Ethereum, NEO, Dash, XRP, Monero i wszystkie te projekty, o których mogłeś usłyszeć. Są one stabilne i mają ugruntowaną pozycję na rynku, więc nie musisz się obawiać, że nagle wydarzy się z nimi coś niedobrego.
3. Tracisz wtedy, kiedy sprzedajesz. TYLKO WTEDY
Rynek kryptowalut ma to do siebie, że jest pełen krótkoterminowych niespodzianek/kryzysów. Kryptowaluty jednak prędzej czy później zaliczają wzrosty lub wracają do poprzednich notowań. Jeśli kupiłeś Bitcoina w cenie 8000$ za sztukę, a za kilka dni notowania spadły do 5000$, to nie sprzedawaj - chyba, że chcesz stracić pieniądze. Tutaj sytuacja nie wygląda tak, jak w przypadku akcji, gdzie często warto minimalizować straty. Bitcoin z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie, więc nawet, jeśli dziś jesteś stratny, to z pewnością za kilka miesięcy BTC wróci do wyżej wspomnianych 8000$. Stracisz tylko, jeśli sprzedasz - zapamiętaj! Nawet, jeśli notowania Bitcoina chwilowo spadły, to wciąż posiadasz go tyle samo, co w momencie kupna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.